PURCHASE A SCHOOL KIT

With year round tutoring program,  we are buying the school essentials like notebooks, pencils, rubbers, sharpeners and rulers.

For a primary school student the yearly cost is – $30

– 20 pencils and 20 pens
– 1 sharpener, 3 rubbers, 1 ruler
– 20 exercise books and few coloring books

For a secondary school student the yearly cost is – $50

– 20 counter books (Q3)
– 20 pencils and 30 pens
– 2 sharpener, 10 rubbers – 1 geometry kit
-English – Swahili dictionary

Most of the families can’t afford to buy any stationary supplies for their children, except for the ones absolutely mandatory for the kids to go to public school.

WITHOUT THE STATIONARY ESSENTIALS WE CAN’T RUN THE MEETING POINT and THE TUTORING PROGRAM.

Purchase a school kit

1 primary school kit = $30
1 secondary school kit = $50